A 2012. március 17-i bejegyzés frissítése.
Kovács Miklós így emlékezett meg róla 2003-ban a Harmonet.hu-n :"Hatvanegy évet élt mindössze
Edwin Starr, a soul és a rhythm and blues egyik legjelentősebb egyénisége, aki War (háború) című dalával örökre beírta nevét a műfaj történetébe. A Motown kiadó egykori sztárjával szívroham végzett április 2-án Angliában, Warwicksire-i otthonában. A Tennessee állambeli Nashville-ben, a countrymuzsika fővárosában született 1942. február 21-én, de Clevelandben nőtt fel. Igazi neve Charles Hatcher volt és már tizenöt éves korától zenekarral énekelt, amelyet Future Tonesnak hívtak. Még katonaság előtt készítette első kislemezét, majd miután becsületesen leszolgálta a három évet Németországban, szólóénekesként folytatta.
Első ismertebb dalai, az Agent Double-O Soul és a Stop Her On Sight (S.O.S. ) a hatvanas évek közepén születtek, és nemcsak Amerikában, hanem Angliában, a soulzenét játszó klubokban is népszerűvé tették Edwin Starrt. Leszerelése után egy kis detroiti kiadó karolta fel, amelyet később Berry Gordy, a Tamla Motown főnöke megvásárolt. Ezzel az üzlettel jelentősen javult az énekes "piacképessége".
Az átütő siker 1970-ben köszöntött rá, War című dala az amerikai lista élére került. A meglehetősen nyers, odamondogató dal felfutásában a vietnami háború elleni hangulatnak, a tömegeket mozgató tüntetéseknek jelentős szerepe volt. Listavezető lett néhány évvel később Contact című dala, de kedvelt volt egyebek között a Funky Music (Sho Nuff Turns Me On), a H. A. P. P. Y Radio is, amelyben feltűntek a diszkózene elemei, de az "olcsóbb" muzsika az énekes stílusát nem térítette el a klasszikus irányvonaltól. Ezt bizonyította 1984-es lemeze, amelyet Marvin Gaye emlékére készített.
Bár az aktuális divatnak nem fordíthatott teljesen hátat, hiszen a pénzre neki is szüksége volt, e nyitás ellenére a nyolcvanas évektől slágerlistákon csak elvétve fordultak elő dalai. Pályatársai változatlanul szívesen dolgoztak együtt vele. Fáradhatatlanul zenélt, Amerikában és Európában koncertezett élete utolsó percéig.
Bekapcsolódott a BBC rádió sorozatába, amelyet az emberi jogi mozgalmakról készített, dolgozott Walt Disney gyermekprogramjaiban, tavaly fellépett Lisa Minnelli és David Gest New York-i esküvőjén és együtt énekelt Bruce Springsteennel egy koncerten. Edwin Starr júliusban a WOMAD (World Music Arts and Dance) világzenei fesztiválon is szerepelt volna.
Nagyon sokféleképpen tudta énekelni a soulzenét. Ha kellett, szinte szétrobbant a színpadon, mint James Brown tette fiatal korában, máskor csendesebb, líraibb dalokkal rukkolt elő, olykor a gospel világába tett kirándulást.
Suzy Quattro, a hetvenes évek kiemelkedő brit rockénekesnője, aki annak idején Detroitban tinédzserként ismerte meg a most elhunyt énekest, szeretettel emlékezett meg Edwin Starról. "Ő volt a legjobb, nála jobb nem termett a színpadon és nála kellemesebb emberrel nem lehetett találkozni" - mondta Suzy. Véleményével lehet, hogy nem mindenki ért egyet, de az biztos, hogy nemcsak a fekete zene egyik nagy egyéniségétől kell búcsút venni."
A számok:
25 Miles
1. Twenty-Five Miles (3:20)
2. I'm Still a Struggling Man (2:24)
3. Backyard Lovin' Man (2:54)
4. He Who Picks a Rose (2:31)
5. Soul City (Open Your Arms to Me) (2:42)
6. You Beat Me to the Punch (2:33)
7. Gonna Keep on Tryin' Till I Win Your Love (2:38)
8. Pretty Little Angel (2:14)
9. If My Heart Could Tell the Story (2:29)
10. Who Cares If You're Happy or Not (I Do) (2:50)
11. 24 Hours (To Find My Baby) (2:45)
12. Mighty Good Lovin' (2:48)
War & Peace
13. War (3:22)
14. Running Back And Forth (2:47)
15. Adios Senorita (2:32)
16. All Around the World (3:11)
17. I Can't Rescue Your Memory (3:00)
18. At Last (I Found a Love) (2:49)
19. I Just Wanted to Cry (3:11)
20. Raindrops Keep Fallin' on My Head (3:30)
21. Time (2:55)
22. California Soul (4:04)
23. I Can't Replace My Old Love (4:18)
24. She Should Have Been Home (3:05)
Kód
http://tny.cz/8866baaa